Zapraszamy

przede wszystkim nauczycieli szkół i przedszkoli pracujących z dziećmi z wadą słuchu, ale również tych, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat tej niepełnosprawności

na konferencję

„Funkcjonowanie dzieci z wadą słuchu w środowisku szkolnym i przedszkolnym”

która odbędzie się 19.03.2019r., w godz. 10:00 – 13:00, w Klubie Nauczyciela w Ostrowie Wielkopolskim

Celem konferencji jest ukazanie różnych form komunikacji dzieci słabo słyszących i niesłyszących, sposobów ich funkcjonowania w środowisku szkolnym i przedszkolnym. Pragniemy także przedstawić historię dwójki niesłyszących nauczycieli, ich drogę jaką przebyli, aby móc samemu nauczać dzieci z tą samą niepełnosprawnością, z którą żyją od urodzenia.

W miesiącu marcu jest obchodzony Światowy Dzień Słuchu, dlatego też chcemy zapoznać Państwa z najnowszymi danymi dotyczącymi problematyki związanej ze słuchem w oparciu o dane WHO.

Podczas konferencji będzie możliwość poznania specyfiki pracy z dziećmi i młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji proszone są o dokonywanie zapisu pod numerem telefonu 62 7365139 lub drogą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do dnia 01.03.2019r.

Współpraca Dyrekcji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Firmy MEDICE zaowocowała zorganizowaniem w dniu 16 maja 2017 r. konferencji, którą poprowadził dr n.med. Artur Kołakowski, specjalista psychiatra, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, współautor dwóch książek na temat ADHD. Tematem spotkania była „Praca z dzieckiem z ADHD od przedszkola do okresu adolescencji”.

Cieszymy się, że zaproszenie na konferencję do Galerii Sztuki Współczesnej N-Klub przyjęło ponad 120-stu nauczycieli, pedagogów i psychologów z powiatu ostrowskiego. W czasie spotkania prelegent w niezwykle barwny i porywający sposób zwrócił uwagę, że wiedza potoczna czym jest ADHD nie jest tożsama z wiedzą naukową. W czasie ponad dwugodzinnego wykładu dr Kołakowski przedstawił proces pomocy od diagnozy po terapię oraz interwencje w środowisku.  Podkreślał, że diagnoza zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi musi być oparta na obowiązujących kryteriach z klasyfikacji ICD-10 czy DSM-V. Sama diagnoza to dopiero początek drogi, gdyż brak odpowiednich interwencji terapeutycznych i medycznych może prowadzić do kolejnych zaburzeń i powikłań. Ponadto uświadomił uczestnikom, że ADHD jest zaburzeniem przewlekłym, które nie dotyka tylko dziecka, ale i systemów, w którym ono funkcjonuje, czyli przede wszystkim rodziny i szkoły, stąd pomoc musi być nakierowana na wszystkie te systemy.

Mamy nadzieję, że przekazane treści będę inspiracją do rozwijania dalszych kompetencji w pracy z dziećmi z ADHD oraz budowania strategii pomocy między Poradnią, przedszkolami i szkołami oraz rodzicami, do czego w podsumowaniu konferencji zapraszała i zachęcała Pani Violetta Miszkin, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

     Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim wraz z pracownikami zaprasza na Dzień Drzwi Otwartych w Poradni, który odbędzie się 22 kwietnia 2017r.  w godzinach od 9.00 do 13.00.

     Celem tej akcji jest zapewnienie bezpłatnych konsultacji i porad psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych oraz zawodowych. Odwiedzający placówkę rodzice i nauczyciele uzyskają wsparcie w sprawach trudności wychowawczych, edukacyjnych oraz emocjonalnych dzieci. 

W tym dniu będą również przeprowadzone przesiewowe badania słuchu. Ponadto w programie pojawi się szereg bardzo ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci i rodziców. 

 

Piąta odsłona Dnia Drzwi Otwartych w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej za nami!

W sobotę, 22 kwietnia 2017 r. Dyrekcja, Pracownicy Poradni oraz zaproszeni Goście czekali na zainteresowanych rodziców wraz dziećmi oraz nauczycieli. Nieustaną popularnością cieszyły się bezpłatne konsultacje, w czasie których pedagodzy, psycholodzy, logopedzi i doradcy zawodowi, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności odpowiadali na pytania czy wątpliwości rodziców, dotyczące rozwoju ich dzieci. Chętni mogli wykonać przesiewowe badanie słuchu, zapoznać się z wystawą książek i pozycji czytelniczych dla dzieci i młodzieży na stoisku bibliotecznym, przygotowanym przez PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, Filia w Ostrowie Wlkp.  Pracownicy Poradni przybliżali tematykę kreatywnych zabaw, gotowości szkolnej, trudności w czytaniu i pisaniu, symptomów dysleksji rozwojowej oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wyjątkowe w tym roku było zaangażowanie rodziców. Gościła u nas pani Elżbieta Szczepaniak, która jako rodzic szerzy wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego oraz mamy z Klubu Rodziców Autyzm HELP w Ostrowie Wielkopolskim pod patronatem Fundacji JiM w Łodzi Niespodzianką dla naszych najmłodszych gości były wręczane im kolorowanki, naklejki i balony.

Wszystkich zainteresowanych i chętnych, którym być może nie udało się u nas pojawić 22 kwietnia, ZAPRASZAMY PRZEZ CAŁY ROK od poniedziałku do piątku.

W dniach 14 marca i 15 maja 2017r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna była organizatorem dwóch szkoleń adresowanych do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pt. „Uczeń klas I-III w świecie matematyki”. Szkolenie miało formę warsztatów i wzięło w nich udział łącznie 29 nauczycieli ze szkół podstawowych z terenu powiatu ostrowskiego.  

Celem szkolenia było wsparcie nauczycieli w poszukiwaniu metod nauczania pobudzających aktywność matematyczną uczniów.

Warsztaty były kontynuacją zorganizowanej w ubiegłym roku konferencji pt. „Jak pracować z dzieckiem z trudnościami w uczeniu się matematyki”.

Warsztaty zorganizowały:

mgr Małgorzata Ciechowska-Kowalczyk i mgr Beata Mrula

Z A P R O S Z E N I E

NA  SZKOLENIE DLA  NAUCZYCIELI

 „Uczeń klas I – III w świecie matematyki”

 

Adresaci szkolenia: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej 

Cel szkolenia: Wspieranie nauczycieli w poszukiwaniu metod nauczania pobudzających aktywność matematyczną uczniów 

Forma szkolenia: warsztaty 

Data: 14.03.2017r. od godz. 12:00 do 14:00 

Miejsce: Czytelnia w Bibliotece ul. Królowej Jadwigi 3 (SP nr 4) 

Zapisy w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej telefonicznie – nr tel. 62 736 51 39 lub osobiście w sekretariacie do 8.03.2017r. 

Ilość miejsc ograniczona. W przypadku rezygnacji prosimy o  powiadomienie.